Informace o pilách, kotoučích a kotoučových nožích

Technické informace o pilových kotoučích a jejich specifikace. Blog o kotoučích!


Broušení pilových kotoučů a pil

obrázek kotouče

Základní vybavení pro broušení nožů se skládá z následujících věcí:

  • kombinace brusných kotoučů a brusek včetně ručních brousků,
  • prostředky z pórézního kamene , v závislosti na typu kamene pro vodní ostření nebo ropné,
  • pomůcky pro odstranění otřepů ( pásky z kůže s leštící pastou),
  • pevnou ruku.

Existuje poměrně málo různých druhů brusných kamenů . Srovnání jednotlivých kamenů lze nalézt na brusné testovací stránce. Je důležité, aby byl jeden na větší broušení kamene ( cca 200 mm x 50 mm ), ten může dosáhnout lepší brusný úspěch než s krátký, protože lépe pohybuje ostřím v harmonickém pohybu na kameni a pak broušení úhelu nože zůstává konstantní .

Kategorie broušení: Pomocí brusných kamenů

Japonské Waterstones - nabízí možnost rychle brousit nože, a přesto jsou v pořádku. Vzhledem k tomu, že měkké pojivo v kameni tupá brusná zrna zlomí a odvede je brzy z povrchu kamenů a použije znovu čerstvé brusné zrna. Kameny významně odvádí kaly a tím se odstraní relativně velkého množství obroušenin. Bohužel se těchto kamenů používá méně, než pevných lepených brusných kamenů, které brousí rychleji. Povrch japonských vodních kamenů, není stejný jako těch evropských brusných kamenů. Z tohoto důvodu je třeba často trénovat na originálních japonských vodních kamenech.

Většina kamenů v Evropě jsou kameny s kombinací jemných a středně velkých stran. Jsou vyrobeny z korundu (oxidu hlinitého) a vyráběného karbidu křemíku.

Při výrobě umělého kamene je diamantový prášek slinutý na kovové tělo (děrovaná deska) , která má otvory naplněné plastem tak, aby brusná zrnitost nebyla smíchána k diamantovému povrchu. Mají relativně vysokou brusnou schopnost. Výsledkem je relativně drahá kovová děrovaná deska bez smysluplné funkce. Povrch vyrobený z jemné diamantové brusné vrstvy má obvykle hrubší strie než tradiční jemné brusné kameny.

Existují také keramické brusné kameny. S keramickými kameny mají brusiči dobré zkušenosti i ve srovnání s kameny opatřenými diamantovou vrstvou.

Přírodní kameny jsou k dispozici v mnoha různých variantách. Belgické kousky jsou známé jako většina známých evropských drahokamů pro jejich jemné dokončovací kvalit. Zde je jemná žlutá varianta často ve velmi malé velikosti kamene a modrá varianta ve větších velikostech. Oba jsou doporučené.

Přírodní kameny:

  1. Surový přírodní kámen (například japonská Ohmura) je v porovnání s hrubým umělým kamenem v nevýhodě, protože brusné zrno je většinou " měkké ", aby kámen suspendoval bez odstraňování materiálu. Z tohoto důvodu se doporučuje pro hrubé broušení umělý kámen, tvořený z karbidu křemíku
  2. Jemné přírodní kameny jsou z mlecími výsledky srovnatelné s umělými kameny, liší se nižším odstranění materiálu, ale výrazně vyšší cenou. Výjimkou jsou belgické kousky, a to v modré barvě i ve žluté variantě, jsou srovnatelně rychlé s dobrým brusným materiálem, ale cena je vyšší než u srovnatelných umělých hrubých brusných kamenů.

Kategorie broušení: Pomocí brusné kapaliny

Volba tohoto prostředku je závislá na kameni. I obecně se doporučuje nový kámen nejprve brousit s vodou a poté posoudit, zda jste či nejste spokojeni s výsledkem. Pouze v případě, že kámen při broušení se mísí příliš rychle s vodou, se používá ropa. Tady postupujte tak, že velmi důkladně kámen osušte (2 dny na topení ) a zkuste pak použít k broušení ropu.

Japonské kameny jsou k použití s vodou. Pro broušení na evropských kamenech jsou obvykle na výběr varianty mezi vodou, lehkými oleji nebo ropnými. Nicméně, jednoho si musíte být vědomi, a to že jakmile jste se rozhodli pro organické broušení (s pomocí oleje a petroleje), pak již nelze k broušení používat stejný kámen jen s vodou, protože voda se nedostane do mastného kamene a pohybuje se pouze povrchně. Pak se budete muset pokusit dostat oleje z kamene teplou vodou a mýdlem. Přesto je to často neúplné.

Broušení pil

Rozdíl mezi tupou a ostrou pilou velmi rychle poznáte, z toho důvodu je potřebné mít všechny pily ostré. Nepochybně to šetří vaše peníze a také sílu vynaloženou při řezání.

ilustrační obrázek kotouče GSP Zborovice

Broušení pil s šikmými zuby

Pily s šikmými zuby jsou jedny z nejpoužívanějších truhlářských pil. Nevýhodou broušení těchto pil je, že se musí k broušení použít pilník pravidelného trojúhelníkového průřezu, aby zapadl mezi dva sousední zuby pily.

Postup broušení:

  • Pila se upne do svěráku, nebo prostě někam tak, aby držela zuby nahoru.
  • Nejprve se brousí z jedné strany pily do konce listu, přičemž pilník s pilou svírá úhel přibližně 45°.
  • Dále se pila otočí a broušení se zopakuje stejným způsobem z druhé strany.

Nová pila

U nových pil stačí přejet každé ostří nejméně pětkrát pomalu pilníkem. Dbáme na to, aby všechny zuby na pile byly nabroušeny stejně, tím zamezíme nadměrnému opotřebení zubů. Nejjednodušší způsob jak toho docílit je poskytovat každému zubu stejný počet brusných přejezdů pilníkem.

Poškozená pila

Když je pila stará a má silně opotřebené zuby, nebo její zuby mají nestejnou výšku, je potřeba je nejprve srovnat. Nejvhodnější je přejet plochým pilníkem všechny zuby natupo. Poté přijde náročnější a delší část broušení, a to je znovu nabrousit vlastní zuby. To se provádí stejným způsobem jako při broušení nové pily, jen s tím rozdílem, že množství přejezdu trojúhelníkovým pilníkem volíme tak, aby zcela zmizely stopy po předchozím zarovnávání výšky zubů.

Pilu, na které jsou některé zuby vylámané, nebo obrácené opačně, než by měly být, je pro další používání nevhodná, nebo raději úplně nepoužitelná.

Pila s přímými zuby

Je pila, která nemá zuby vykloněné do stran, ale má je všechny v jedné přímce. Tato pila se brousí podstatně jednodušeji než pila se šikmými zuby. Stačí ji brousit jen z jedné strany pilníkem kolmo na pilový list.

Broušení hran

Všichni jsme se někdy řízli o ostrou hranu plechu nebo skla, nebo si někdy zadřeli třísku o neopracovanou hranu police. Pro to abychom tomu zamezili je nezbytné ostré hrany zkosit nebo zaoblit.

obrázek uchycení pily

Kovové hrany

K zaoblení nebo zkosení kovových hran plátů nebo trubek je nutné mít vhodný pilník nebo brusku. Nejvhodnější je hrany srážet pilníkem, plochým na rovné hrany a kulatým na zaoblené, půlkulatý je kombinací obou a má větší poloměr kulaté části než kulatý pilník. Je nejvhodnější k obrábění na kruhové části s větším poloměrem, nebo části, jenž nejsou úplně kruhového tvaru.

Dřevěné hrany

Dřevěné hrany se na rozdíl od kovových nebrousí pilníky, ale smirkovým papírem.

Broušení také můžete svěřit profesionálům v oboru.

Těmito tlačítky podpoříte a doporučíte naše stránky ostatním uživatelům internetu. Děkujeme.

Z jaké oblasti byste chtěli další článek?

Pilové kotouče - (VHM, HSS a SK)
Výsledek ankety
158
Pily (ruční, motorové, elektrické, strojní)
Výsledek ankety
40
Kotoučové nože (HSS)
Výsledek ankety
38
Frézy (VHM a HSS)
Výsledek ankety
18
Motorové pily
Výsledek ankety
9
Jiné
Výsledek ankety
30
 

Archiv anket

Najdi na webu
Stiskni pro hledání
 
Pilové kotouče Hecht

Na trhu se objevují pilové kotouče značky Hecht. Převážně slouží na dřevo a jejich kvalita je velmi dobrá. Pozor ale na neoriginální kotouče!

GSP Zborovice - nový web GSP Zborovice - nový web

Na začátku roku 2014 spustilo GSP zborovice nové webové stránky.

Něco nového u GSP Zborovice

GSP Zborovice se nechalo slyšet, že chystají pro zákazníky něco nového. Že by to byl nový web? Necháme se překvapit. Nemělo by to prý trvat dlouho :)

Přidány nové rubriky a informace Přidány nové rubriky a informace

Do našeho blogu postupně doplňujeme různé informace o kotoučích, pilkách a jiných zajímavých výrobcích.

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Email:
Web: Pilové kotouče
© Pilové kotouče

Navigace:
Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.