Informace o pilách, kotoučích a kotoučových nožích

Technické informace o pilových kotoučích a jejich specifikace. Blog o kotoučích!


Jak správně vybrat pilový kotouč

Jak správně vybrat pilový kotouč

Prvním bodem bude výběr průměru pilového kotouče . Důležitým ukazatelem je pokyn výrobce. A proto je vhodné postupovat dle pokynů výrobce a vybrat dle doporučení výrobce vašeho stroje vhodný průměr pilového kotouče. Někdy se setkáme se snahou navýšení prořezu větším průměrem pilového kotouče, může dojít k poškození jak pilového kotouče, stroje tak i k narušení bezpečnosti práce. I menší průměr sebou nese negativa v ohledu na nesprávnou funkci bezpečnostních prvků pily.

Pilové kotouče

Po výběru průměru přecházíme na výběr tloušťky pilového kotouče . Tento parametr ovlivňuje záporně i kladně rychlost řezu, kvalitu řezu a prořez řezaného materiálu. Známou poučkou je čím menší tloušťka neboli tenčí kotouč tím dosáhneme kvalitnějšího a rychlejšího řezu. Ale má to i své proti, kterými jsou větší tendence k vibracím s vlněním a prohříváním pilového kotouče. Nejčastěji používánými tloušťkami kotoučů jsou 1,5 až 3,5 mm pilové kotouče. Tenčí pilové kotouče nejčastěji nalezneme u pokosových pil, kde se očekává čisté a rychlé řezání lišt a tenkých profilů a dále je nalezneme i u akumulátorových pil, kdy uživatelé těchto pil díky tenčím pilových kotoučů snižují spotřebu energie akumulátoru a zvyšují jeho životnost, ale má to i své proti, které jsme již zmiňovali.

Pilové kotouče srovnání

Následujícím bodem jsou zuby pilových kotoučů a konkrétně jejich počet. I zde máme jednoduché pravidlo, které zní pokud máme více zubů dosáhneme tím čištějšího řezu ale na úkor rychlosti, která bude snížena. Oproti tomu logicky méně zubů nabídne vyšší rychlost řezu, ale s negativem ohledně kvality řezu. Volbu počtu zubů pilového kotouče nám ovlivní nejvíce druh řezného materiálu

  • Masivní dřevo - na podélné řezání využijeme méně zubů pro lepší obvod pilin, například u domácích cirkulárek
  • Masivního dřevo - u příčného řezání se jedná o opak předchozího typu, takže je zde lepší mít větší počet zubů.
  • A jako poslední příklad zde bude uvedeno řezání deskových materiálů DTD a lamino - zde využijeme velkého počtu zubů u pilového kotouče, který vede ke kvalitnějšímu a čistějšímu řezu bez otřepů

Dalsím bodem jak správně vybrat pilový kotouč, je samotný materiál zubů pilového kotouče . V dnešní době si u pilových kotoučů můžeme povšimnout, že jsou vybaveny plátky ze slinutého karbidu. Můžeme je nalézt i pod pojmem SK plátky. Tyto plátky nám dávají vyšší životnost naostřeného břitu a taktéž i pochopitelně vyšší kvalitu řezu. Díky snaze snižování ceny těchto kotoučů s SK plátky je můžeme nalézt častěji a častěji i v domácím užití, kde není problém si osadit svou domácky vyrobenou cirkulárku kotoučem s karbidovými plátky. Tyto kvalitní kotouče nám usnadní a ulehčí práci i výsledek práce dosahuje vyšších kvalit. Pilové kotouče vyrobené z rychlořezné nástrojové oceli HSS můžeme nalézt u speciálních aplikací.

Srovnání s pilovým kotoučem

Skoly zubů pilového kotouče.

  • Pozitivní sklon
  • Negativní sklon

Zde jsou uvedeny tvary zubů pilového kouče.

  • Střídavý tvar zubů
  • Dutinkový tvar zubů
  • Trapézový tvar zubů

Více o pilových kotoučích a příbuzné problematice se dozvíte v nástrojové poradně.

Těmito tlačítky podpoříte a doporučíte naše stránky ostatním uživatelům internetu. Děkujeme.

Z jaké oblasti byste chtěli další článek?

Pilové kotouče - (VHM, HSS a SK)
Výsledek ankety
158
Pily (ruční, motorové, elektrické, strojní)
Výsledek ankety
40
Kotoučové nože (HSS)
Výsledek ankety
38
Frézy (VHM a HSS)
Výsledek ankety
18
Motorové pily
Výsledek ankety
9
Jiné
Výsledek ankety
25
 

Archiv anket

Najdi na webu
Stiskni pro hledání
 
Pilové kotouče Hecht

Na trhu se objevují pilové kotouče značky Hecht. Převážně slouží na dřevo a jejich kvalita je velmi dobrá. Pozor ale na neoriginální kotouče!

GSP Zborovice - nový web GSP Zborovice - nový web

Na začátku roku 2014 spustilo GSP zborovice nové webové stránky.

Něco nového u GSP Zborovice

GSP Zborovice se nechalo slyšet, že chystají pro zákazníky něco nového. Že by to byl nový web? Necháme se překvapit. Nemělo by to prý trvat dlouho :)

Přidány nové rubriky a informace Přidány nové rubriky a informace

Do našeho blogu postupně doplňujeme různé informace o kotoučích, pilkách a jiných zajímavých výrobcích.

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Email:
Web: Pilové kotouče
© Pilové kotouče

Navigace:
Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.